Акт узгодження меж землі

Акт узгодження меж землі

Розробка проєкту землеустрою не обходиться без складання акту узгодження меж земельної ділянки. Він необхідний при оренді, приватизації, а також у разі відведення території для будівництва або зміни цільового призначення.

Документ має бути підписаний не лише суб’єктом, який оформлює право на територію, а й користувачами, власниками ділянок, що межують.

Що таке акт узгодження меж території?

Класичний результат процедури, що призначається для визначення території, – складання акту узгодження меж. Цей документ є обов’язковим під час проведення кадастрових робіт, коли уточнюються габарити ділянки. Він підтверджує відсутність претензій від сусідів. Підписавши акт, вони дають свою згоду на контури та місце розташування ділянки. Після цього можна ставити межові знаки.

Відсутність акту погодження свідчить, що забудовник чи приватна особа немає права на землю, а відповідно, – і зведення об’єктів на ній. Треті особи обов’язково мають підтвердити те, що не проти оформлення документів на землю та подальшого будівництва.

Земля під будівництво: власність чи оренда

Під час проведення кадастрової зйомки виконується детальне дослідження: визначається місцезнаходження, габарити та контури території. Результати досліджень вносяться до акту, який прикладають до техдокументації землеустрою.

Кадастрова зйомка обов’язкова при:

 • передачі території у користування;
 • приватизації;
 • зміні цільового використання;
 • відведенні під будівництво об’єктів нерухомості;
 • переділі території на кілька окремих ділянок тощо

Щоб отримати документ узгодження меж ділянки, необхідно ще на етапі розробки землевпорядної документації звернутися до організації, яка має відповідну ліцензію. Сертифіковані геодезисти правильно визначать розміри, розташування, площу та конфігурацію території.

Ця робота проводиться на місці. Для виконання робіт використовують спеціалізований інструмент. За підсумками геодезичних робіт складають акт. Його мають підписати користувачі чи господарі сусідніх ділянок. Межі закріплюються межовими знаками. Вони встановлюються у присутності тих, хто підписує документ.

Виконання кадастрової зйомки є необхідною процедурою як при встановленні контурів нової ділянки, так і при підтвердженні межових знаків. Узгодженням меж найчастіше займається землевпорядна компанія. Її спеціалісти подбають про зустріч осіб, яким потрібно поставити підпис на акті.

Кадастровий облік в Україні

Без кадастрового обліку не вдасться підготувати повний пакет документів щодо відведення землі, який узгоджується в органах містобудування, архітектури та Держгеокадастра. Звичайно, без цього немає шансів підтвердити своє право на землю або її користування.

Випадки, коли сусіди не хочуть чи не можуть підписати акт, також трапляються. Це може статися як з особистих мотивів, так і з банальної причини: через відсутність зацікавлених сторін на момент складання документа.

Відповідно до 158 статті Земельного кодексу крапку у суперечці можуть поставити органи місцевої влади (сільська чи міська рада). За її рішенням буде створено робочу групу, представники якої мають обстежити територію.

Після цього проводиться засідання із заінтересованими особами. Якщо буде доведено, що відмова від підписання документа є безпідставною, місцеві органи самоврядування порекомендують вирішити конфліктну ситуацію мирним шляхом. Протокол зустрічі буде додано до пакету землевпорядних документів.

За відсутності будь-якої сторони комісія може погодити межі території без її участі. Якщо ж місцева влада не стала на бік того, хто звернувся, він має право подати документи до суду, щоб врегулювати конфлікт там. Згідно Земельного кодексу України, не можна порушувати права користувачів та власників суміжних ділянок, потрібно дотримуватися добросусідства.

Якщо відмова від підписання акта узгодження меж є безпідставною, судовим рішенням він буде визнаний протиправним, оскільки заважає позивачу вільно розпоряджатися територією, що йому належить. У такому разі сусідів змусять підписати акт чи узгодити межі без їх участі.

Найкраще спробувати піти на мирну угоду та домовитись із сусідами. Якщо ж результату немає, можна звернутися до місцевої влади. Хоча треба враховувати, що вони мають право лише порекомендувати вирішити питання, примушувати до підписання паперів жодну зі сторін ніхто нікого не має права. У крайньому випадку доведеться звертатися до суду і вже там відстоювати свої права.

Співпраця з компанією «Топограф»: геодезія та геологія в Україні

Компанія «Топограф» допоможе вам у процесі межування земельних ділянок та оформлення технічної документації. Окрім кадастрової зйомки ми виконуємо:

 • винесення меж ділянки в натуру (Київ, Бориспіль, Ірпінь, Біла Церква, Ставище, Яготин, Хотів, Тетіїв тощо);
 • геологію ділянки під будівництво;
 • нівелювання ділянок;
 • підрахунок обсягів сипучих матеріалів

Щоб проконсультуватися щодо ціни та інших питань, ви можете написати через спеціальну форму, або зв’язатися іншими способами. Наші телефони та e-mail:

Контактні телефони:

 • 098 087 68 42
 • 063 062 05 11
 • 066 474 25 19

info@topograph.com.ua

Діліться статтею з друзями, яким вона може бути цікавою, і читайте інші публікації в нашому блозі.

Замовити послугу

Заповніть поля і ми зв’яжемося з вами

  консультація безкоштовна